AVL Nedir?

Voleybol Araştırmaları Platformu VOLAP desteğiyle organize edilen ve voleybol federasonu ile gençlik spor il müdürlüğü altyapı liglerine destek amacıyla tamamlayıcı bir altyapı gelişim turnuva organizasyonu olarak düşünülmüş, uluslararası statüde organize edilen Uluslararası Asya Özel Altyapı Voleybol Ligi’nin kısaltması olan AVL, şimdilik İstanbul’da Anadolu yakası ile yakın bölgelerdeki ülkelerden dileyen altyapı takımlarının yanında altyapı voleybol kulüpleri, spor okulları, milli eğitime bağlı okullar ile altyapı yaş kategorilerinde biraraya gelerek faaliyet gösteren tüm spor oluşumlarını ilgilendiren ve kızlar kategorisinde katılımın yapılabileceği lig formatında düzenlenen uluslararası özel altyapı voleybol turnuvasıdır.

İlk defa 2019-2020 yılında 45 takımla düzenlenen İstanbul Voleybol Ligi içinde Asya yakası oluşumu olarak ortaya çıkan AVL, önümüzdeki sezonlarda artan takım sayısı ile resmi altyapı liglerine destek olacak, sporcuların, daha cok maç yapmasını, voleybol oyun kurallarını yaşayarak öğrenmesini sağlarken aynı zamanda yaptığı sosyal iletişim ile onların yaptığı işten zevk almasını sağlayacak olup. maçlarda tutulan sporcu istatistikleri ve canlı yayınlar ile de kendi gelişimlerini gözleme şansı bulmalarını sağlamaktadır.

Pandemi nedeniyle bir sezon ara verilen İstanbul Asya yakasında organize edilen 2021-2022 sezonunda U13-MİDİ, U15-KÜÇÜK, U17-YILDIZ kategorileri yer almaktadır. AVL, aksi bir karar alınmazsa 30 Ağustos Zafer Kupası turnuvasıyla start alır ve Kasım ayında başlayacak maçlarla Mayıs ayı sonuna kadar devam eder. U10 ve U12 Minikler kategorisi ise lig puanlama sistemi dışında lig turnuvası ve grup maçları şeklinde organize edilecektir.

Yaş kategorilerinde katılan tüm takımlar kupa ile, oyuncuları ise madalya ile ödüllendirilecek olup her maçta fair-play hak eden oyuncusu ile maçın en iyisi seçilmektedir. İnternet üzerinden canlı maç yayını ile maçlar, geniş bir kitleye de ulaştırılmakta, arşivlenen maçlar neticesinde oyuncuların kendilerini ve teknik ekibin takımı analiz etmesi sağlanmaktadır.

800 üzeri sporcunun katılım göstermesini planladığımız Asya Voleybol Ligi, bu sporcuların aileleriyle birlikte yaklaşık 5 bin kişiye doğrudan ulaşmaktadır.

Bazı maçlarda maçın oyuncusu seçilecek, takım kutlaması ve fotoğraf çekimi ile birlikte sporcumuz özel hediyesini alacak ve hem resmi web sitemizden hem de popüler voleybol haber sitelerinden duyurulacaktır.

Asya Voleybol Ligi, voleybol altyapılarında önemli başarılara imza atmış güçlü ve bilinen takımlarla karşılaşma şansı yanında, sporcularınızın takım ve bireysel performansını değerlendirme şansı bulabileceğiniz yüksek standartlarda bir organizasyondur.

Asya Voleybol Ligi’ne ev sahipliği yapan spor salonlarımız, voleybol branşı için üst düzey donanıma sahip bulunmaktadır. Scoreboard, hijyenik soyunma odaları, kafe, otopark, müzik sistemi, canlı maç yayını gibi önemli detaylar, tesiste aktif maç yapacak olan ekiplerin ve izleyicilerin keyifli zaman geçirmesini sağlamaktadır.