VOLAP Hakkında

Dünyada voleybol branşında üst sıralarda yer alan ülkemizde, alınan başarıları sürekli kılmak ve bu başarıları tüm kategoriler ve tüm voleybol paydaşları için elde edebilmek konusunda hiç bitmeyecek bir çabanın gerekli olduğu ortadadır. Türk voleybolunun ve tüm paydaşların standartlarının yükseltilmesi konusunda karar alıcılara ve yetkililere destek olmak, ortaya konacak olumlu ya da olumsuz araştırma, analiz ve raporlarla yaşanan sorunların tüm voleybol paydaşları ve tüm karar alıcılar tarafından anlaşılmasını sağlayabilmek için tarafsız derneklere ve platformlara büyük görevler düşmektedir.

Son yirmi yılda dünya voleybolunda yaşanan rekabet, ülkelerin sporu tabana yayma istekleri, takım sporu olarak voleybolu merkezine alan daha fazla ülkenin varlığı gibi sebeplerle, voleybolun ekol ülkesi olma niteliğini milli takımlarımız üzerinden sağlayacaksak, ülkemiz ağırlıklı olarak yerli oyuncularla bu hedefi kazanmak ve korumak zorundadır. Yabancı oyuncuların Türk voleyboluna verdiği katkı, kadın ve erkek voleybolu arasındaki fark, altyapıda alınan başarıların üst tarafa taşınması, voleybola emek veren paydaşların eşit şekilde kazanımlara ortak edilmesi ile kulüpler arasında yönetişim farklılıkları gibi sürekli gelişimi hedeflememiz gereken alanların varlığı herkes tarafından kabul edilmektedir.

Türk voleybolunun ekol olma hedefi, paydaşları zenginlik gören, çok seçenekli, genişletici, yaratıcı, teknik ve taktiksel düzeyde fark yaratan, yabancı oyuncu pazarı değil, dünya liglerine daha çok oyuncumuzu gönderen, sadece jenerasyona bağlı başarı bekleyen değil, her zaman başarılı bir branş hüviyeti kazanmamızı gerekli kılmaktadır. Tüm bunlar ise eğitimi merkeze alan, ileriye dönük, kapsayıcı, kaynakların verimli kullanıldığı planlı programların tüm kategorilere tabandan başlayarak uygulanmasıyla mümkün olacaktır.

VOLAP Nedir?

Açıklanan amaçları ışığında Voleybol Araştırmaları Platformu VOLAP, voleybolun ülkemizde yayılmasına ve gelişmesine katkı sunmak amacına hizmet etmek isteyen her paydaşı biraraya getiren bir voleybol düşünce ve etkinlik platformudur. VOLAP, kar amacı olmayan, voleybolun stratejisi üzerine araştırmaların ve etkinliklerin birarada toplandığı, bu amaç için çalışan spor kulübü derneklerinin içinde bulunduğu bir düşünce ve etkinlik platformu olup bir akademik kurula, danışma ve onur kuruluna, gönüllü çalışanlara, temsilcilere, yurtiçi ve yurtdışında konusunda uzman voleybol ve spor insanlarına sahiptir ve Türk voleybolu hakkında düşünen ve fikir üreten herkese de açıktır.

Platform Mutabakatı’na imza atan tüzel kişi spor kulübü dernek temsilcilerimizden oluşan yönetim kurulumuz ve çalışma alanları aşağıdadır.

Ali Peçen

Başkan/Eski Milli Voleybolcu

180 kez voleybol milli takımlarında ülkemize hizmet etti. Sırasıyla Eczacıbaşı, Halkbank, Netaş, Erdemir, Fenerbahçe ve Galatasaray takımlarında oynadı ve 12 lig şampiyonluğu, 8 Türkiye Kupası, lig takımıyla Avrupa şampiyonaları dereceleri, milli takımlarda çok sayıda uluslararası derece ve bireysel ödüller, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık kupaları kazandı. Plaj Voleybolunda 15 Türkiye Şampiyonluğu, çok genç yaşında yılın voleybolcusu ödülü sahibi oldu ve Avrupa’da ve Türkiye’de çok kez en iyi hücum ve en teknik oyuncu ünvanlarını kazandı.

Kıdemli 4. kademe antrenör olup şu anda Ali Peçen Sportif Spor Kulübü Genel Direktörü ve Asya Voleybol Ligi Organizasyon Lideri olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bana mesaj gönderin