Statü ve Kurallar

Aşağıda sırasıyla açıklanan statü ve kurallar, U17-Yıldız, U15-Küçük ve U13-Midi yaş kategorileri için geçerli olup, U11-Minik ve U19-Tut.At yaş kategorileri için en alttaki Minik Kategori Kuralları dosyasını indirmeniz gereklidir..
Başvurular, her sezon Eylül ve Ekim aylarında mail adresimize başvuru formu gönderilerek Kasım ayı ilk haftasına kadar yapılır ancak U9-Tut.At kategorisinde ise Ocak ve Şubat ayında yapılmış olmalıdır. Maçlar ise başvuruların sona ermesinden sonra en fazla 2 hafta içinde başlatılır.
Tüm yaş gruplarında başvurunuzu yaparak, U9-Tut.At yaş gruplarını ileri tarihe bırakabilirsiniz. Minik kategorileri için katılım ücretleri Büyükler kategorisinin yaklaşık yarısı kadardır ve 2-3 farklı maç günü şeklinde ve yaş grubuna göre toplamda 6-8 maç oynanır.

U17-YILDIZ, U15-KÜÇÜK ve U13-MİDİ YAŞ KATEGORİLERİ İÇİN STATÜ VE KURALLAR AŞAĞIDA AÇIKLANMIŞTIR.

1- Takımlar kadrolarının yazılı olduğu esame listelerini maç başlamadan 45 dakika önce yetkililere teslim etmelidir. Takımlar, en az 6 sporcu (U13-Midi kategorisinde en az 9 sporcu), en fazla 16 kişi ile maça çıkabilir. Minikler hariç oyun kuralları TVF oyun kurallarıyla genel olarak aynıdır ancak tüm kategorilerde takımlar her 2 serviste 1 pozisyon dönecek olduğundan oyuncular, servis atışını istedikleri şekilde kullanabilir. Minik kategorisinde sadece alttan servise izin verilir.

2- Maçlara saatinde gelmeyen takımlar için 10 dakikalık bekleme süresi vardır. Bu sürenin bitmesi durumunda gelmeyen takım hükmen yenik sayılır. İki takımın aralarında anlaşmasıyla bu süre en fazla 10 dakika daha uzatılabilir. Olağandışı durumlarda AVL Lig Kurulu’nun alacağı karar geçerlidir. Eksik oyuncunun maç başladıktan sonra takıma dahil olması lig sorumlusunun ve rakip takım sorumlusunun birlikte onayıyla mümkündür.

3- Maçlar, 25 sayıdan kazanılmış 2 set ve toplamda mutlaka oynanacak 3. set (Tie-Break seti) üzerinden TVF ve FIVB maç içi oyun kuralları ile oynanır. U13-Midi yaş gruplarında her takım ikinci sette 3 oyuncu değiştirmek zorunda olup, bu oyuncular yalnızca 1. Sette hiç oyuna girmemiş oyuncularla değişebilir. Netice setinde ise takım planlaması serbesttir. Kazanılacak set sayısı lige katılan takım sayısına göre kazanılmış 2 set olarak uygulanır ve katılımcı takımlara sezon başında ilan edilir. Netice seti gelişim amaçlı her durumda tüm kategorilerde oynatılır ve skor 2-0 olursa puana etkisi yoktur.

4- Organizasyon kararıyla maçların 3 set üzerinden oynanması durumunda;
*Setlerde 1-1 eşitlik durumunda netice seti 15 sayı üzerinden oynanır. 15 sayılık netice seti, her durumda oynanacaktır.
*2-0 (kazanan 3 puan-kaybeden 0 puan)
*2-1 (1-1 eşitlikten 2-1 bitmişse; kazanan 2 puan, kaybeden 1 puan)
*3-0 veya 2-1 (2-0 sonuçtan sonra 3-0 ya da 2-1 bitmişse; kazanan 3 puan, kaybeden 0 puan)

5- Set araları 2 dakikadır.

6- Takımların toplam mola hakkı her sette 2’dir. Teknik mola yoktur.

7- Takımlar ilk maçlarına kadar turnuvada katılmayı planladıkları 20 sporcu, 3 antrenör veya idareci olacak şekilde ekiplerini yazılı olarak ve sporcular için resmi lisans numarası, antrenör ve idareciler için esamede ıslak imzalı kulüp yetki yazısı ile birlikte organizasyona teslim etmek zorundadırlar. Lisansı olmayan sporcular, Veli İzin ve Sağlık Beyan Formu ile AVL Lig Lisansı almak için organizasyonumuza başvurabilir. Özel izinle ilk hafta veya ilk maçlarında tüm takımlara esneklik ve evrak tamamlama ayrıcalığı sağlanabilir.

8- Organizasyona katılan okul takımları, okul lisansları ve nüfus cüzdanı ile müsabakalara katılabilirler. Kulüpler, sporcularını okul lisans no bulunan esame listesi ile maçlara çıkarabilirler. Lisansı olmayan sporcular AVL lisansı çıkarmak zorundadır.

9- Takımların, final grubu başlamadan önce esame listesindeki maksimum sayı olan 20 sporcu ve 4 antrenör veya idareci, Miniklerde 16 sporcu 4 antrenör veya idareci sayısı dolana kadar yeni isim ekleme hakları bulunmaktadır. Bir sporcu Minik kategorilerinde bir, büyük kategorilerde iki farklı yaş grubunda takımlarda yer alabilir.

10- Takımların grup maçlarından, final grubu maçlarının başlamasına kadar olan süreçte (grubundaki son maçı sona ermeden) listesindeki 20 sporcuyu belirleme hakları bulunmaktadır ancak final grubu maçları başladıktan sonra takımlar kadrolarına yeni sporcu ekleyemezler. Tüm sporcuların kulüp adına lisansları olmak zorundadır. Final gruplarında lisansı olmayan oyuncu kadroda yer alamaz. Bir oyuncu aynı anda iki farklı kulüp adına Asya Voleybol Ligi’nde yer alamaz, ancak aynı kulüpte farklı iki ayrı yaş kategorisinde oynayabilir.

11- Takımlar 14 kişilik kadro ile sahada yer alabilirler ancak saha gözlemcisinin veya lig kurulunun izin vermesi durumunda 2 sporcu daha ilave edilerek maç kadrosu 16 sporcu olabilir. Minik yaş kategorileri için sayfanın başındaki Minik Kuralları dosyasını indiriniz. Maçta yarışan yaş kategorisinden daha küçük yaşta sporcular da 20 kişilik liste dahilinde sahaya çıkabilirler. Her takım, maç ısınmasında kullanmak amaçlı top ve maçta ihtiyaç duyacağı su teminini kendisi yapacaktır. Medikal destek ve ilk yardım malzemesi ihtiyacı da takımların kendi sorumluluğundadır. Antrenörler ve kenar kadrosu, şort ile maça çıkamaz, maç sırasında şortla veya uygun olmayan kıyafetle sahada bulunamaz. Saha kenarındaki uygunluğa karar verme yetkisi hakemdedir ve takımdan hızlıca çözüm talep edebilir.

12– Ligin Final ve Yarı Final statüsü, gerekli olması durumunda bu maçların başlamasına 1 ay veya makul bir süre kala maksimum faydayı sağlayacak şekilde AVL Lig Kurulu tarafından ayrıca belirlenecek ve kulüplere duyurulacaktır.

13- Organizasyonun, eksik evraklı veya katılım şartlarını bir şekilde yerine getirmemiş takımların yerine her durumda başka takım kabul etme, grup maçları başlamadan önce statülerde değişiklik yapma hakkı bulunmaktadır.

14- Takımlardaki sporcuların ve teknik ekibin sağlık kontrolleri ve alınan sağlık beyanlarının doğruluğu kulüplerin sorumluluğunda olacaktır. Maçlarda meydana gelebilecek sakatlık ve yaralanmalarda sporcuya ilk yardım için gerekli müdahale varsa salonda bulunan sağlık personeli tarafından veya yetkili kişiler tarafından yapılacak, gerekirse devlet güvencesinde 112 acil vasıtasıyla sevk sağlanacak olup, tüm sorumluluk ve maddi ve mali külfet kendi kulübüne veya veliye ait olacaktır. Asya Voleybol Ligi organizasyonu ile görevli personelin ilk müdahale dışında hiçbir sorumluluğu bulunmamakta olup, katılımcı tüm kulüpler, sporcular ve sporcu velileri bu durumu kabul etmiş sayılacağından kulüp idarecileri, velilerden turnuva öncesi Veli İzin ve Sağlık Beyan Formu ile onay almak zorundadır. Alınmayan izinler için Asya Voleybol Ligi organizasyonunun herhangi bir sorumluluğu yoktur.

15- Sezon boyunca disiplin yönetmeliğini oluşturma, disiplin cezası uygulama, TVF yönetmelik ve kurallarını gözönüne alarak karar verme, uzlaşmanın olmadığı durumlarda son kararı verme ve her durumda maçı oynatıp imzalı şekilde itirazı alma yetkisi Asya Voleybol Ligi lig kurulu, organizasyon komitesi ve AVL yönetimindedir. AVL yönetiminin her türlü şartta karar vererek maçı oynatma yetkisi vardır ve maçı olan takımlar itiraz hakları saklı kalmak şartıyla maçlarını oynamak zorundadır.

16- Müsabaka süresince hakem, teknik kurallar ve maç yönetimi konusunda sahanın mutlak karar vericisidir. Seyirciyi veya seyirci grubunu spor salonundan çıkarma, teknik ve idari ekibe kart gösterme, yaptırım uygulama, sporculara yaptırım uygulama ve kart gösterme, maça ara verme yetkisi vardır. Takımın ve oyuncuların maçtan çekilmesi, maçın herhangi bir sebeple sonuçlanmaması durumunda, hakem raporu değerlendirilir ve her durumda maçtan oyuncularını çeken takım, en az 1 maç ceza alarak eksik maç oynar ve bu eksik maçı için hükmen yenilmiş sayılır. Farklı bir ceza kararı verme yetkisi ayrıca saklı tutulur.
*Minik Kategorileri için Statü ve Kurallar dosyası aşağıdadır.

ÖNEMLİ NOT;
LİGİMİZE KATILMAK İSTEYEN YABANCI TAKIMLAR OLURSA, ÖZEL OLARAK OLUŞTURDUĞUMUZ GRUP TAKIMLARIYLA 3 GÜNDE 3 MAÇ YAPARAK MAÇLARINI TURNUVA ŞEKLİNDE TAMAMLAR.
LİG KURULUMUZ, YABANCI TAKIMLARIN LİGE DAHİL OLMASI İÇİN ÖZEL STATÜ OLUŞTURUP UYGULAYABİLİR VE TÜM KATILIMCI TAKIMLAR UYGULANACAK BU ÖZEL STATÜYÜ KABUL ETMEK ZORUNDADIR.